środa, 28 sierpnia 2013

Przedszkole - pierwsze dni...

 Już za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny i przedszkolny. Emilka trafi do grupy 4-latków - Łabędzi. Bardzo cieszy ją przejście do z grupy maluszków do średniaków ;) Emilka już nie może doczekać się spotkania z kolegami i koleżankami oraz z paniami nauczycielkami. Czeka ją również odkrywanie nowej sali! :) A gdy wszyscy się zaaklimatyzują w przedszkolu po wakacyjnej przerwie to rozpoczną się wyczekiwane przez Emilkę lekcje tańca. Ciekawa jestem bardzo czy się jej rzeczywiście spodobają ;) Z zajęć dodatkowych czekają na Emilkę również lekcje języka angielskiego, które od tego roku zostały wprowadzone w ramach stałej opłaty dla wszystkich dzieci. Będą to dwie godziny nauki tygodniowo...

 A co jeżeli dziecko wybiera się do przedszkola po raz pierwszy? O przygotowaniach do tego dnia pisałam już TU. Jak jednak postępować w te pierwsze dni gdy już dziecko zacznie swoja przedszkolną przygodę? Oto kilka rad, które mogą się przydać:
1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni. Pomóż dziecku się rozebrać, pocałuj je, zaprowadź do sali i wyjdź.
2. Nie zabieraj dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu - jeżeli zrobisz to choć raz to będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
3. Nie obiecuj "jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz". Kiedy będziesz odbierać dziecko możesz dać mu maleńki prezencik, ale nie może to być forma przekupstwa.
4. Kontroluj się co mówisz. Zamiast "już możemy wracać do domu" powiedz "teraz możemy iść do domu". Niby niewielka różnica a jednak pierwsze zdanie ma negatywne brzmienie.
5. Nie wymuszaj na dziecku aby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało co się wydarzyło w przedszkolu - to powoduje niepotrzebny stres.
6. Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze postaraj się aby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata. Rozstania z tatą są przeważnie mniej bolesne.
7. Wytłumacz dziecku kiedy po nie wrócisz używając przy tym określeń czasu dla niego zrozumiałych np. "po obiedzie", "po leżakowaniu"...
8. Pamiętaj - żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!

 Warto również zwrócić uwagę na to w co ubieramy dziecko do przedszkola. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań a także poczucie bezpieczeństwa i sukcesu :)

Image and video hosting by TinyPic

5 komentarzy:

 1. Czekam na relacje z tańców Emilki:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Angielski fajnie, że im wprowadzili w ramach opłaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak mozesz to zmien czcionke bo nie mozna sie doczytac bardzo trudno sie czyta przez co czlowiek po jednym zdaniu zamyka strone

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze mamy czas na przedszkole, ale powoli się już szykujemy!

  OdpowiedzUsuń