sobota, 23 sierpnia 2014

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni

 Po Dinoparku kolejną atrakcją wakacyjną była wizyta w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Jest to miejsce, w którym dzieci poprzez zabawę mogą wiele się nauczy o otaczającym świecie i występujących w nim zjawiskach.
Zdjęcie stąd
 W Centrum Nauki EXPERYMENT znajduje się kilka stałych wystaw - hydroświat, drzewo życia, akcja człowiek i niewidoczne siły. Poza tym odbywają się również wystawy czasowe. Nam udało się zobaczyć wystawę "Barwy ze słońca" oraz "Urbanbees: pszczoły w mieście".

 Stanowiska części Hydroświat pozwalają na przyjrzenie się z bliska zjawiskom dotyczącym cieczy. Między innymi można zapoznać się z działaniem śluzy, tamy czy śruby Archimedesa. Można także stworzy 2-metrowy wir wodny, zbudować tamę oraz wprowadzić w ruch przeróżne mechanizmy za pomocą strumienia wody.

 W strefie Drzewo życia można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z dziedziny przyrody. Można zobaczyć m.in. jak widzą zwierzęta czy poczuć jak wygląda trzęsienie ziemi. Poza tym można przyjrzeć się z bliska różnym owadom wystawionym w gablocie czy posłuchać odgłosów wydawanych przez różne ptaki. Ale to nie wszystko - w specjalnych miejscach ukrytych w olbrzymich sztucznych liściach można powąchać różnych roślin a swoją wiedzę przyrodniczą można sprawdzić w rozmaitych quizach tematycznych dostępnych na specjalnych panelach.
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
 Przestrzeń Akcja: człowiek pozwala na zapoznanie się z tym jak pracuje organizm człowieka i jak jest zbudowany. Można spojrzeć na układ pokarmowy czy rozrodczy, posłuchać jak pracuje serce i płuca. Poza tym można przyjrzeć się zmysłom smaku, słuchu i wzroku czy też porównać zawartość wody w organizmie w zależności od jego wieku... Dużą popularnością cieszyła się zjeżdżalnia będąca modelem serca oraz tajemniczy pokój pozwalający na zmniejszanie i zwiększanie przebywających w nim osób ;) Można również sprawdzić jak będzie się wyglądać za 30 lat.

Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd

 Wystawa Niewidoczne siły przybliża prawa fizyki.  Dźwięk, elektryczność czy magnetyzm to zjawiska, które można tutaj poznać bliżej. Można również zobaczyć jak prawa fizyki wykorzystywane są do ułatwienia codziennego życia np. przy podnoszeniu dużych ciężarów lub przy wzmacnianiu uchwytu dłoni.
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
Zdjęcie stąd
 Barwy ze słońca pozwalają na wkroczenie do świata optyki. Można zobaczyć tu jak w różnych kolorach światła zmienia się barwa przedmiotu, możemy stworzyć własną tęczę czy też zobaczyć kolorowe cienie. W strefie tej można również zapoznać się ze zjawiskiem załamania światła i jego rozszczepienia a także zobaczyć efekt stroboskopowy...

 Ostatnia ze stref, którą udało nam się zobaczyć to Urbanbees: pszczoły w mieście. Przybliżony został nam tutaj świat tych jakże ważnych owadów. W strefie tej poruszono temat badań nad dzikimi pszczołami, różnorodności ich gatunków czy też zagrożenia wyginięciem. Można było się dowiedzieć jakie produkty zniknęłyby z naszego menu wraz z pszczołami, jak odróżnić pszczoły dzikie od udomowionych czy też w jaki sposób chronić pszczoły przed wyginięciem.
Zdjęcie stąd

 Wycieczka do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni był bardzo dobrym pomysłem. Ja i P. dowiedzieliśmy się tu wielu ciekawych rzeczy a Emilka i Fabian byli świadkami i uczestnikami wielu "magicznych"  scen. Dzieciom bardzo podobało się to, że mogły wszystkiego dotknąć i zobaczyć z bliska co się na danym stanowisku dzieje.
 Dużym plusem jest to, że nie zapomniano o miejscu na odpoczynek czy też o kącie dla najmłodszych zwiedzających. Dla rodzin bardzo dobrym rozwiązaniem są rodzinne bilety wstępu, których cena wynosi 50 zł dla rodziny 2+1, 58 zł dla rodzin 2+2, 66 zł dla rodzin 2+3, 74 zł dla rodzin 2+4 i 82 zł dla rodzin 2+5. W przypadku biletów pojedynczych cena biletu normalnego to 20 zł a ulgowego 12 zł. Dzieci do lat 2 mają wstęp bezpłatny.
 Na pewno zawitamy jeszcze do Centrum Nauki EXPERYMENT gdy dzieci będą troszkę starsze i będą mogły wynieść jeszcze więcej wiedzy i zrozumienia z przedstawionych zjawisk.
Image and video hosting by TinyPic

4 komentarze:

 1. ale mi się podoba, dzieciaki musiały mieć pełno frajdy.
  długo musiałam się napatrzeć na zdjęcie w pokoju z szachownicą na ścianie i podłodze :P
  już chyba pora iść spać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja za to nie mogę napatrzeć się na sukienki z Twojego najnowszego wpisu ;)
   Zdjęcie z szachownicą też mi się podoba - szkoda tylko, że troszkę przyciemne wyszło :|

   Usuń
 2. Fajne miejsce może następnym razem i my odwiedzimy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zachęcam - można znaleźć coś ciekawego dla dzieci w każdym wieku ;)

   Usuń