poniedziałek, 7 października 2013

"Ciotka, my i reszta świata"

 W ostatnich dniach postanowiłam się zrelaksować przy książce dla dzieci. Wieczory spędziłam więc przeżywając przygody z bohaterami książki "Ciotka, my i reszta świata" Radomiły Birkenmajer-Walczy. Jest to książka z bardzo lubianego przez nas  Wydawnictwa Mila.

 Bohaterami książki "Ciotka, my i reszta świata" jest piątka spokrewnionych ze sobą dzieci - Brat (narrator) i jego Siostra, Pociotek i Lalunia (dzieci Ciotki) oraz Kuzynek. Spędzają oni wspólnie czas pod opieką tytułowej ciotki w czasie wakacji, ferii, świąt czy też w trakcie wyjazdów rodziców. Ciotka jest pisarką ciągle zajętą pracą twórczą więc pozwala dzieciakom na dużo swobody. Nie oznacza to jednak, że są  one pozbawione nadzoru i opieki. Dzieci zachwycone są takim układem i rewanżują się Ciotce "świętym spokojem" oraz nie pakowaniem się w kłopoty :)

 W książce opisanych zostało 15 przygód dzieci. Przygód pełnych niewyjaśnionych i tajemniczych wydarzeń ale dziejących się w zwyczajnej scenerii w normalnie zapowiadający się dzień. Niewyjaśnione zdarzenia mają miejsce m.in. w domu przed komputerem, w czasie zabawy na strychu czy też w lesie albo w leśniczówce :) Dzieci biorące udział w tajemniczych wydarzeniach czasem same nie mają pewności czy to co się działo miało naprawdę miejsce ;)

 Brat, Siostra, Pociotek, Lalunia i Kuzyn pokazują nam, że można bardzo fajnie spędzić czas w zwyczajnych miejscach. Wystarczy do tego kilkoro przyjaciół i troszkę wyobraźni :) Dowiadujemy się również, że nie tylko dorośli mogą troszczyć się o dzieci - dzieci również mogą się troszczyć o dorosłych. Tytułowa ciotka była przez dzieciaki bardzo kochana i gdy tylko coś ją trapiło to dzieci od razu wymyślały sposób aby ją rozweselić. Jednym z ich pomysłów było np. samodzielne uszycie Piaskoludka :)

 Książka skłoniła mnie do wspomnień mojego dzieciństwa i wakacji spędzanych z kuzynostwem u babci na wsi :) Uwielbiałam czas spędzany w grupie - wspólne wymyślanie zabaw a później realizację naszych planów :) Treść książki przypomniała mi to bardzo wyraźnie :)

 "Ciotka, my i reszta świata" wydana jest w twardej oprawie. Przygody bohaterów opisane są na 160 stronach wzbogaconych ilustracjami Bohdana Butenko. Ilustracjami nie byle jakimi bo robionymi jakby ręką dziecka :) Czcionka jest duża i czytelna więc dzieci nie powinny mieć problemu z samodzielnym czytaniem. Książka przeznaczona jest dla dzieci od 9 roku życia :) Nie mogę się doczekać kiedy w końcu Milka po nią sięgnie ;)
Image and video hosting by TinyPic

6 komentarzy:

 1. I ja mam ostatnio skłonności do czytania baśni mojego Tomka. Czy to ciąża tak wpływa na mnie? Czy po prostu chęć przypomnienia sobie bajek z dzieciństwa? Tymczasem opisywana przez Ciebie książka musi być interesująca!!! Gorąco pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Z chęcią bym się z nią zapoznała:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło było przeczytać tak ciepły opis książki. Dziękuję, Agulo. :)
  I cieszę się, że zdołała przywołać wspomnienia z dzieciństwa, bo sporo swojego w niej zawarłam, a także autentyczne miejsca. Pisarka Molly Gloss napisała kiedyś, że krajobraz, który zamieszkujemy jako dzieci, zamieszkuje w nas. I to prawda.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników, a gdyby ktoś miał ochotę na książkę z autografem i ze zniżką dla swojego dziecka, to zapraszam na adres miladora9@interia.pl
  Radomiła Birkenmajer-Walczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie wspomnienia to coś cudownego :) Mam nadzieje, że i moje dzieci będą miały podobne :)

   Usuń