środa, 28 stycznia 2015

Wady wzroku

 Okulary są nieodzowną częścią mojej osoby - nosiłam je jeszcze zanim dobrze nauczyłam się chodzić. Wprawdzie te pierwsze były źle dobrane i gdyby nie interwencja optyka to zapewne wzrok miałabym jeszcze słabszy - zapisano mi szkła jak dla osoby dorosłej. Wizyta u kolejnego okulisty potwierdziła moją krótkowzroczność ale zapisano mi szkła dużo łagodniejsze, ponieważ jak wiadomo u małych dzieci wzrok się jeszcze w dużym stopniu kształtuje. Z wiekiem jednak moja wada wzroku się pogłębiała a wraz z jej postępem rosła grubość szkieł korygujących a do krótkowzroczności dołączył astygmatyzm...

 Krótkowzroczność nazywana jest również miopią - na czym jednak ona polega? Najprościej mówiąc na tym, że widzi się wyraźnie z bliska ale słabo z daleka. Nieostre jest również widzenie w nocy. Takie nieostre widzenie spowodowane jest nieprawidłowym zogniskowaniem promieni światła wpadających do oka. Powinny one ulec zogniskowaniu na siatkówce oka a dzieje się to przed siatkówką. Może to być skutkiem nadmiernej siły załamującej światło rogówki lub soczewki albo wina zbyt wydłużonej gałki ocznej.

 W takim razie na czym polega astygmatyzm (niezborność)? Najprościej na tym iż widziany obraz jest zamazany i niewyraźny zarówno gdy patrzy się z bliska jak i z daleka. Jest to spowodowane nieprawidłowym kształtem siatkówki lub soczewki  co prowadzi do tego iż promienie światła wpadające do oka ogniskują się nie w jednym punkcie oka ale w kilku.

 Najprostszą metoda poradzenia sobie z krótkowzrocznością a także astygmatyzmem jest zastosowanie okularów z odpowiednio dobranymi szkłami korekcyjnym bądź też zastosowanie szkieł kontaktowych. Możliwa jest również interwencja chirurgiczna przy użyciu lasera.
Źródło
 Ja do tej pory z moimi wadami wzroku radziłam sobie za pomocą okularów. Niestety w moim przypadku dobór szkieł nie jest prosty i nie każdy okulista potrafi mi pomóc w takim stopniu abym była zadowolona. Dobranie szkieł tak aby korygowały zarówno krótkowzroczność jak i astygmatyzm i w efekcie dały mi wyraźny, ostry obraz jest naprawdę sporym wyzwaniem ;) Kiedyś dodatkowym problemem była duża grubość szkieł korygujących konieczna przy moim stopniu wady. Na szczęście nie jest to już problemem, ponieważ stosowane są specjalnie szkła o mniejszej grubości ale zachowujące swoje właściwości. Niestety im jestem starsza tym wada wzroku się pogłębia i tym trudniej dobrać mi szkła. Niepewnie czuję się też jeżdżąc autem o zmierzchu lub w nocy bo widzenie jest wtedy naprawdę dużo trudniejsze - muszę bardzo nadwyrężać oczy i w efekcie do celu podróży docieram wymęczona i z bólem głowy. Dlatego zaczęłam się zastanawiać na laserową korekcją wzroku.

 Na czym polega laserowa korekcja wzroku? Na nadaniu rogówce oka właściwego kształtu przy wykorzystaniu jednego z dwóch laserów: femtosekundowego lub excimerowego. Laser femtosekundowy działa w podczerwieni i umożliwia precyzyjne cięcie powierzchni rogówki zamiast stosowanego obecnie noża mikrokeratomu. Laser excimerowy natomiast pozwala na zmianę krzywizny rogówki przy wykorzystaniu zjawiska ablacji do usunięcia kolejnych warstw rogówki.
Źródło
 Parametry stosowanej wiązki światła laserowego dobierane są oczywiście indywidualnie do każdego oka po bardzo dokładnym badaniu. Dodatkowo w zależności od wady wzroku, indywidualnych uwarunkowań oraz planowanego rezultatu laserowa korekcja wzroku może odbyć się różnymi metodami, które różnią się głównie sposobem przygotowania rogówki na działanie lasera. Przygotowanie to może się odbyć np. poprzez mechaniczne usuniecie nabłonka rogówki (EPI-LASIK) albo przez jego odsunięcie przy użyciu alkoholu (LASEK) czy też mechaniczne wytworzenie płata rogówki będącego po zabiegu przywracanego w pierwotne położenie (LASIK).

 Laserowa korekcja oczu ma wiele zalet i można wykonać ją w wielu placówkach (np. TU). Do jej zalet należą między innymi:
- eliminacja konieczności noszenia okularów,
- szybkość i bezbolesność zabiegu (kilka minut w znieczuleniu miejscowym),
- krótki okres rekonwalescencji,
- małe ryzyko skutków ubocznych i powikłań po zabiegu.
Nie trzeba więc chyba tłumaczyć dlaczego marzy mi się takie rozwiązanie moich problemów ze wzrokiem... Mam nadzieję, że w końcu wprowadzę je w życie.
post signature

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz