poniedziałek, 19 stycznia 2015

Muzeum nowoczesności w Olsztynie

 W sobotę wybraliśmy się z Emilką i Fabiankiem do Muzeum nowoczesności w Olsztynie. Była to wycieczka bardzo edukacyjna ale dzieciaki w ogóle nie czuły się znudzone ;) Na wystawie można poznać cywilizacyjny rozwój Warmii i Mazur oraz dzieje Olsztyna, które przedstawione są w bardzo przystępny sposób. Dorośli mogą przyjrzeć się z bliska archiwalnym planom miasta a dzieci ułożyć magnetyczne puzzle ze zdjęć pokazujących dawny Olsztyn ;) Dużo jest archiwalnych zdjęć, nie brakuje również makiet budynków czy też eksponatów takich jak gramofon, telefon, radio, kamera, kabina pierwszej w Olsztynie windy...

 Dzięki prezentowanym modelom można np. zobaczyć jak w 1907 roku wyglądał tramwaj czy też przyjrzeć się z bliska stacji ejektorowej z Alei Wojska Polskiego. Na dużej makiecie  z kolei można zobaczyć jak odbywa się ruch pociągów po torach... Dla Fabiana jednak największym hitem było oglądanie zdjęć w 3D przedstawiających wnętrza prywatnych mieszkań na przełomie XIX i XX wieku - nie szło go praktycznie od nich odciągnąć ;)

 Ale to nie wszystko - w kilku miejscach umieszczone są ekrany wyświetlające filmiki. Na jednym z nich pokazane jest np. jak przebiega cięcie drzewa na deski. Deski można obejrzeć z bliska, dotknąć ich, porównać w zależności od drzewa z jakiego pochodzą a także sprawdzić jakie w dotyku są trociny. W innym miejscu można dotknąć bryłek węgla a jeszcze dalej wysłuchać jak grała trąbka pocztowa...

 Pomyślano nawet o kąciku, w którym można sobie zrobić klimatyczne zdjęcie przy oknie z widokiem na dawny Olsztyn. Milci bardzo spodobało się takie pozowanie ;)

 Wystawa w Muzeum nowoczesności znajduje się na dwóch piętrach zrewitalizowanego Tartaku Raphaelsohnów przy ul. Knosały 3B w Olsztynie (Park Centralny). Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe od poniedziałku do czwartku w godzinach 11:00-17:00 oraz w niedziele i soboty 11:00-16:00. Zachęcam do wycieczki zarówno z dziećmi jak i bez nich. My na pewno wybierzemy się tam za jakiś czas ponownie aby przyjrzeć się jeszcze temu co nam umknęło przy pierwszej wizycie :)
Zdjęcie stąd
Image and video hosting by TinyPic

1 komentarz:

  1. Świetnie wygląda to muzeum. Myślę, że na wiosnę się tam wybierzemy

    OdpowiedzUsuń