niedziela, 10 listopada 2013

Tort

 Wczoraj zrobiłam swój czwarty w życiu tort urodzinowy ;) Tym razem był to tort na 4 urodziny mojego chrześniaka - Michałka. Muszę nieskromnie przyznać, że wychodzi mi to coraz sprawniej. Załapałam też w końcu jaka konsystencja masy cukrowej jest najlepsza do wałkowania i wycinania ;) Podzielę się z Wami przepisem na tort, który jak narazie za każdym razem zdobywał uznanie osób, które miały okazję go próbować :)

Biszkopt

Składniki:
7 dużych jajek
1 szklanka cukru
1 szklanka mąki tortowej
0,5 szklanki mąki ziemniaczanej

Wykonanie:
Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy powoli cukier. Następnie dodajemy po kolei żółtka cały czas miksując na niskich obrotach. Mąkę tortową mieszamy z tortową i przesiewamy przez sitko. Następnie mąkę dodajemy powoli do białek ubitych z cukrem i żółtkami i mieszamy na najmniejszych obrotach miksera. Jeżeli chcemy aby tort był kolorowy to możemy do ciasta dodać trochę barwnika spożywczego w proszku.
Tortownicę smarujemy margaryną i obsypujemy bułką tartą. Ciasto wlewamy do tortownicy i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 175C. Biszkopt pieczemy około 30-40 minut - warto sprawdzić szpilką na środku tortownicy czy na pewno już się upiekł. Po wyjęciu z piekarnika tortownicę upuszczamy na podłogę z wysokości około 50 cm i odstawiamy do wystygnięcia.


 Krem

Składniki:
2 budynie śmietankowe
3,5 szklanki mleka
0.25 szklanki cukru pudru
1 kostka masła
0,5 tabliczki czekolady gorzkiej lub mlecznej

Wykonanie:
2,5 szklanki mleka zagotowujemy i dodajemy budynie wymieszane w 1 szklance mleka. Gotujemy cały czas mieszając aż budyń zgęstnieje. Odstawiamy budyń do ostygnięcia - aby na wierzchu nie zrobił się kożuch to do budyniu przyklejamy szczelnie woreczek foliowy.
Masło ucieramy z cukrem pudrem i dodajemy powoli zimny budyń. Następnie dzielimy budyń na 3 części - jedna część może być mniejsza, ponieważ posłuży do pokrycia boków i wierzchu tortu (krem 1). Dwie pozostałe części kremu (Krem 2 i 3) posłużą do przełożenia warstw tortu.
Do jednej części kremu (krem 3) dodajemy kawałki czekolady.
Jeżeli krem wydaje nam się zbyt luźny to możemy go schłodzić w lodówce zanim zaczniemy przekładać nim tort.


Wykończenie

Składniki:
1 biszkopt
krem (1 na brzegi i wierzch, 2 i 3 na przełożenie)
1 słoiczek dżemu porzeczkowego
1 paczka płatków migdałowych (Kresto)
sok z cytryny + cukier + woda do nasączenia biszkoptu
masa cukrowa (stąd) + barwniki spożywcze w proszku

Wykonanie:
Biszkopt przekrawamy tak aby powstały nam 3 blaty. Układamy na talerzu pierwszy blat i nasączamy sokiem z cytryny wymieszanym z cukrem i wodą. Następnie blat smarujemy grubą warstwą dżemu porzeczkowego i kremem (krem 2 - bez dodatków). Na kremie układamy kolejny blat biszkoptu, nasączamy i pokrywamy kremem z dodatkiem czekolady (krem 3). Układamy ostatni blat biszkoptu i nasączamy również go. Na koniec wierzch i boki tortu pokrywamy dokładnie kremem (krem 1).Do kremu na bokach tortu przyklejamy płatki migdałowe.
 Wierzch tortu pokrywamy rozwałkowaną i zabarwioną masą cukrową - mi wystarczyła masa cukrowa z 0,5 kg cukru pudru (czyli z połowy przepisu).
Jeżeli chcemy aby ozdoby z masy cukrowej ładnie błyszczały to smarujemy je cieniutką warstwą oleju.

Tort prezentuje się następująco:
 A w środku tak:
Image and video hosting by TinyPic

4 komentarze: