środa, 13 stycznia 2016

Pamiętnik ciąży

 Czas ciąży to niezwykły okres chyba dla każdej kobiety i nie ma znaczenia czy to ciąża pierwsza czy czwarta :) Warto zachować na dłużej wspomnienia z tego okresu... Mi pomaga w tym prowadzenie pamiętnika ciąży a także cotygodniowe pamiątkowe zdjęcie powiększającego się brzuszka :)
 Pamiętnik ciąży to wspaniała pamiątka z tego niezwykłego czasu - w jednym miejscu mamy zebrane daty ważnych wydarzeń a także nasze przemyślenia. W tej ciąży zdecydowałam się na sprawdzony przy Fabianku tytuł "Ciąża tydzień po tygodniu / Witaj na świecie" wydawnictwa Świat Książki.
 Są to dwie książki w jednej. Z jednej strony mam 192 strony przewodnika po ciąży a od drugiej strony 176 stron przewodnika po pierwszym roku życia naszego dziecka. Łącznie książka ma zatem 368 stron :)
Pamiętnik z ciąży z Fabim i z aktualnej ciąży
 "Ciąża tydzień po tygodniu" składa się z rozdziałów na każdy tydzień ciąży. W każdym z tygodni mamy miejsce na naszą wagę i obwód brzucha a także miejsce na wpisanie przemyśleń z danego tygodnia. Jest również opis rozwoju Dziecka i informacje o tym co dzieje się z naszym ciałem. Nie brakuje również licznych informacji o tym jak dbać o siebie i Dzidziusia w brzuchu - na co uważać, jak radzić sobie z mdłościami i innymi dolegliwościami ciążowymi czy jak przygotować się do porodu i roli mamy. Przykładowe tytuły artykułów:
"zdrowa dieta w ciąży", "sport w ciąży", "diagnostyka prenatalna", "budowanie gniazda", "droga do ojcostwa", "niezbędny zestaw dla malucha", "jak się wyspać?", "co zabrać do szpitala?".
Ta część książki kończy się miejscem na wpisanie podstawowych informacji o urodzonym dziecku...


 "Witaj na świecie" rozpoczyna się miejscem na opisanie naszych przeżyć związanych z porodem. Następnie mamy rozdziały odpowiadające kolejnym miesiącom życia naszego Maluszka poczynając od 1 a kończąc na 12. W pierwszym miesiącu jest również miejsce na opisanie pierwszych dni w roli mamy i taty, tego jak często Dziecko je, kim byli pierwsi goście Maluszka czy też jak wyglądała pierwsza kąpiel i pierwsze noce... Każdy miesiąc zawiera informacje o tym co nas czeka czyli jakie szczepienia czy kontrole lekarskie powinniśmy odbyć, jakie pokarmy niemleczne wprowadzać i w jakich ilościach, podpowiedzi jak Maluszka stymulować. Opisane jest również to jak przebiega rozwój Dziecka w każdym miesiącu. Jest oczywiście także miejsce na wpisanie ważnych dat, naszych przemyśleń a także wagi Maluszka i obwodu jego główki. Również w tej części książki znajdziemy liczne artykuły ale tym razem związane z tym jak radzić sobie z Maluszkiem a także jak dbać o swoje zdrowie i kondycję. Można się z nich dowiedzieć naprawdę wielu ciekawych informacji... Przykładowe tytuły artykułów:
"ćwiczenie chwytania w zabawie", "razem na urlop", "mocne ząbki niemowlęcia", "joga z maluchem", "pokarmy stałe - dobre trawienie", "od roli matki do kobiety - poczuj to znowu".
Ta część książki kończy się miejscem na opisanie pierwszego wspólnego urlopu, pierwszych świąt Bożego Narodzenia, chrztu, pierwszego stałego posiłku oraz oczywiście pierwszego przyjęcia urodzinowego :)

  Pamiętnik z ciąży z Fabiankiem jest dla mnie świetną pamiątką. Teraz gdy jestem w ciąży sięgam po niego jeszcze częściej niż w ostatnich latach aby powspominać jak to było w poprzedniej ciąży ;) Porównuję swoje odczucia czy to jak powiększa mi się brzuszek.  Niestety z ciąży z Emilką nie mam nigdzie spisanych ważnych momentów ciąży i wiele przeżyć/wspomnień już się zatarło...

 Swój egzemplarz "Ciąży tydzień po tygodniu / Witaj na świecie" zakupiłam w księgarni internetowej czytam.pl za 36,16 zł :) Jest również możliwość zakupienie obu tytułów jako odrębnych książek za 21,66 zł każda.
Image and video hosting by TinyPic

1 komentarz:

  1. O, super. Jak kiedyś będziemy oczekiwać dzieci, na pewno zakupimy jeden z takich pamiętników ciąży. Wspaniała pamiątka dla samego dziecka też, gdy dorośnie, a i dla mamy, aby powspominać.

    OdpowiedzUsuń